ZABAWA ANDRZEJKOWA Z KUBUSIEM PUCHATKEM

Andrzejki 2011“Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada”

Dnia 3 listopada 2011r. w naszym przedszkolu odbyły się zabawy andrzejkowe. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja. Nie jest jasne, dlaczego noc z 29/30 listopada uznano za najlepszą dla wróżb.

Niektórzy upatrują się, iż na wsi gdy rozpoczynała się jesień i było więcej odpoczynku, młodzi niepewni swojej przyszłości chcieli ją poznać. Według dawnych wierzeń Andrzejki znane jako Jędrzejki lub Jędrzejówki miały magiczną moc przewidującą przyszłość. Swego czasu wróżby andrzejkowe miały charakter dotyczący wyłącznie małżeństwa i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, które były ciekawe, czy wyjdą szybko za mąż.
Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim ,wspaniałą zabawą ,dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one jednak okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej tradycji ludowej.
Wróżby i przepowiednie w naszym przedszkolu przeplatane były tańcami przy muzyce, słodkim poczęstunkiem oraz …..spotkaniem z Kubusiem Puchatkiem i Tygryskiem. Tak, tak! Przybył do nas Kubuś Puchatek wraz z przyjacielem. Zabawa z bajkowymi bohaterami była fascynująca. Mnóstwo atrakcji sprawiły, że harcom i zabawom nie było końca.

PRZEPIS  NA CZARODZIEJSKI  NAPÓJ
1/4 banana
2 łyżeczki rozpuszczalnego kakao
1/8l schłodzonego mleka
łyżeczka soku z cytryny
łyżeczka drobno zmielonych orzechów laskowych
2 kostki lodu

Banana obrać i rozgnieść dokładnie potrzebną ilość widelcem lub zmiksować. Dodać kakao, mleko, sok z cytryny i zmielone orzechy, wszystko dokładnie wymieszać. Kostki lodu włożyć do szklanki, wlać czekoladowo-bananowy koktajl. Podawać ze słomką . Smacznego :)

PROPOZYCJE WRÓŻB:
Lanie wosku – To najpopularniejsza z andrzejkowych wróżb. Do naczynia z wodą leje się przez oczko w kluczu (klucz zamyka wszystkie tajemnice i sekrety) roztopiony wosk. Wosk zastyga tworząc niezwykłe kształty. Wyjmujemy go z wody. Odgadujemy, co przedstawia jego cień na ścianie i co może powiedzieć o przyszłości tego, kto podczas wróżby trzymał klucz.
Wróżenie z butów – Wszyscy uczestnicy zabawy zdejmują po prawym bucie i ustawiają jeden przed drugim. Osoba, której but pierwszy znajdzie się za drzwiami, w najbliższym czasie dostanie pochwałę.
Wróżba z imionami – Na planszach w kształcie serc piszemy na jednej imiona dziewczynek i imiona chłopców na drugiej. Serca odwrócone są tak, aby dzieci nie widziały napisanych tam imion. Dziewczynki nakłuwają serduszko z imionami chłopców, a chłopcy z imionami dziewczynek. Koniecznie muszą zapamiętać imię na które trafili, bo na pewno w przyszłości odegra ważną rolę w ich życiu.
Wróżba z garnuszkami – Przygotowujemy cztery garnuszki. Pod jednym z nich kładziemy obrazek – symbol zakonnego życia, pod drugim pieniążek – znak bogactwa, pod trzecim obrączkę – symbol rychłego zamążpójścia. Pod czwartym nie ma nic – staropanieństwo, starokawalerstwo.
Losujemy...:)